Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-10-2021 19:29   Güncelleme : 28-10-2021 19:29

Üreticilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi.

Üreticilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi.

Üreticilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi.

​”Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas Projesi” kapsamında üreticilerimize süt soğutma tankı dağıtıldı. DAP (Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından finanse edilen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje kapsamında 60 adet süt tankı dağıtıldı. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüs alanında gerçekleşen programa; Sivas Valimiz Salih AYHAN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÇÖNGER, İl Protokolü ve üreticiler katıldı.

Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı konuşmasında; “Soğuk Süt zinciri projesi DAP Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen %70 hibe  %30’u üreticilerimizin katkı payı ile proje hazırlandı. SİVTAŞ fabrikamızın önümüzdeki dönemde faaliyete geçeceği için bu proje önem arz etmektedir. İlimiz, süt üreticilerimizin süt üretiminin kalitesini artırmak için uğraşmaktayız. Projede emeği geçen Sayın Valimize, İl Özel İdaremize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; “İl Müdürlüğümüz tarafından ”Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” kapsamında hazırladığımız ve damızlık sığır yetiştiriciler birliğimiz ile birlikte yürüttüğümüz projemiz DAP idaresi tarafından finanse edilmektedir.

Süt üretiminin geliştirilmesi ve kalitesinin iyileştirilmesi amacı ile başta Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği üyelerine verilmek üzere 35 adet 500 lt,  25 adet 300 lt’lik süt soğutma tankı dağıtımı gerçekleştirilecektir.

Projenin toplam bütçesi 1.216.503 TL olup; 851.573 TL tutarı DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanmış olup 364.960 TL ise üretici katkısıdır.

Vücut sıcaklığında sağılan süt en kısa zamanda süt soğutma tankına ulaştırılarak, +4 dereceye düşürülecektir. Böylece bakteri sayısı ve somatik hücre sayısında artış baskı altına alınacak ve sütün mikrobiyolojik olarak bozulması önlenecek ve sütün kalitesi korunmuş olacaktır. Sütün zayi olması önlenecek, kârlılık artacaktır.

Projemiz ile aynı zamanda SİVTAŞ bünyesinde kurulan ve yaklaşık 2 ay içerisinde üretime geçecek olan süt işleme tesisinin de alt yapısı güçlendirilmiş olacaktır. SİVTAŞ üreticilerimizin üretmiş olduğu kaliteli sütü alacak, ihtiyacı olan yemi verecek, böylece İlimizde güven esaslı bir model hayata geçmiş olacaktır. Üretilen sütler işlenerek katma değeri daha yüksek ürün haline gelecek, bir taraftan da tarımsal sanayimiz gelişecektir.

Tarımsal kaynakları korumak, iyileştirmek ve devamlılığını sağlamak hepimizin görevidir. İlimiz ve Ülkemizin tarımına değer katacak yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.

Başta Hükümetimiz olmak üzere, Bakanlığımıza,  bizlere her zaman destek olan Sayın Valimize,  DAP Kalkınma Ajansına, İl Özel İdaremize, salgın süresince fedakârca çalışan ve sürekli sahada olan çalışma arkadaşlarıma ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.” dedi.

Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ konuşmasında; “Tarım ve hayvancılık alanında çok ciddi mesafeler aldık, dağıtılan süt soğutma tankları da bunlardan bir tanesi. Arıcılıktan koyunculuğa kadar, seracılıktan örnek bahçelere kadar Sivas’ta çok güzel çalışmaların yapıldığını görüyorum.

Yaptıkları örnek çalışmalardan dolayı Tarım ve Orman İl Müdürümüze, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile yaptıkları ortak çalışmalarından dolayı İl Özel İdaresi Genel Sekreterine, DAP Kalkınma Ajansına ve  SİVTAŞ’ın kurulmasında emeği geçen Valimiz Salih AYHAN’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas Projesi” kapsamında dağıtımını yapılan süt soğutma tankları sayesinde, küçük aile işletmelerindeki süt kalitesinde iyileştirme sağlanmış olacak.

Bu ekipmanlar sayesinde süt ürünlerinin kalitesinin artırılmasını, teknolojik gelişmelerin üretime yansıtılmasını hedefliyoruz. Sivas için hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçimize ve üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz.

Kaliteli sütün alıcısı her zaman hazırdır. İlimizin çok önemli bir gelir kaynağı olan süt üretiminin kalitesinin artması ile sütün litre fiyatı istikrar kazanacaktır. Hijyenik şartlarda süt ürettirilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlayacak, üreticinin kârı arttırılmış ve daha yüksek gelir elde etmesi sağlanmış olacaktır. Süt soğutma tankları ile elde edilecek kaliteli süt, İlimizin rekabet gücünü arttıracaktır. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Tören; üreticilere süt soğutma tankı teslim belgeleri takdim edilmesinin ve süt tanklarının incelenmesinin ardından sona erdi.

 

 

.