Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-07-2021 07:09   Güncelleme : 15-07-2021 07:09

Ulaş Boğazdere Köyü’nde ve Çongar Köyü’nde Buğday ve Yulaf Tarla Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Ulaş İlçemize bağlı Boğazdere Köyü’nde ve Merkez Çongar Köyü’nde Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından buğday ve yulaf deneme ekimi yapılan tarlalarda “Tarla Günü” düzenlendi

Ulaş Boğazdere Köyü’nde ve Çongar Köyü’nde Buğday ve Yulaf Tarla Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Ulaş İlçemize bağlı Boğazdere Köyü’nde ve Merkez Çongar Köyü’nde Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından buğday ve yulaf deneme ekimi yapılan tarlalarda “Tarla Günü” düzenlendi. Tarla günü etkinlikleri; Vali Yardımcımız Abdullah Seçkin KOÇAK, Ulaş Kaymakamı Cengiz NAYMAN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih ÖZDEMİR, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, il protokolü ve çiftçilerin  katılımı ile gerçekleştirildi.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih ÖZDEMİR etkinlikte yaptığı konuşmada; “Üreticilerimizi tarımsal üretimin içinde tutabilmemiz için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. 2010 yılında TAGEM’e bağlı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü kuraklık test merkezi olarak ilan edildi. 2010 yılından itibaren on binlerce materyali yapay kurak alanlarda test ettik. Bütün bu araştırmalar neticesinde ürettiğimiz Türkiye’de en kaliteli buğdaylardan taner kırmızı ekmeklik buğdayımız kurağa dayanıklı olmakla birlikte yağış olduğunda 2 kat duruma göre 3 kat verim artışı almaktayız. Taner kırmızı buğday ve buna benzer birçok buğdayımız ve yulafımız tarlalarımızda kullanılabilir durumda. Türkiye’nin her yerinden talepler alıyoruz. Üreticilerimizden isteğimiz bu buğdayları ekmeleri ve diğer üreticilere tanıtmalarıdır.

Ülke ekonomisi ve kendi ekonominiz için tohumları bizden talep ederek ekime başlayabilirsiniz. Katılım sağlayan emek gösteren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; “Dünyada küresel ısınmanın etkisiyle İlimizde de kuraklık giderek artmaktadır. Kuraklığın yanı sıra salgın süreciyle de baş etmek zorundayız. Özellikle salgın sürecinde gıda arzı da büyük önem arz etmektedir. Son 10 yıl içerisinde araştırma enstitülerimiz; kuraklığa, soğuk hava koşullarına, hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti yüksek yerli ve milli tohum çeşitleri geliştirdi.

İlimiz Türkiye’de buğday üretiminde önemli illerden bir tanesi. Yeni geliştirilen yerli ve milli çeşitlerimizin İlimiz tarımına ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Yardımcımız Abdullah Seçkin KOÇAK konuşmasında; “Dünya da en önemli gereksinim gıda arzı ve güvenliğidir. İnsanların beslenmesinden daha önemli bir stratejik sektör olamaz. Tarımsal potansiyelimizi dinamize etme ve bunu daha ileri boyutlara taşıma noktasında Tarım Bakanlığımızın topyekün yapmış olduğu stratejik planlamalar ve enstitülerimizin yaptığı çalışmalarla önemli mesafeler kat etmekteyiz. Yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve güzide personellerine teşekkür ediyorum. İlimizin böyle bir proje için pilot bölge olarak seçilmesi de bizi ayrıca mutlu etmektedir. İlimizde ki çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi ve tarım ekonomisine katkı sağlayacak yeni tohum çeşitlerinin tanıtılmasına vesile olduklarından dolayı emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarla günü etkinliklerinin ardından ilimizde deneme ekimleri yapılan; Türköz makarnalık buğday, taner ekmeklik buğday, bozkır ekmeklik buğday, diriliş yulaf, otağ yulaf çeşitlerinin ekildiği alanların gezilmesi ile program sona erdi.