Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-06-2021 17:50   Güncelleme : 10-06-2021 17:50

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında “Kovan ve Temel Petek Dağıtım Töreni” Düzenlendi

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 4 Eylül Stadyumu yanında “Kovan ve Temel Petek Dağıtım Töreni” düzenlendi

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında “Kovan ve Temel Petek Dağıtım Töreni” Düzenlendi

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 4 Eylül Stadyumu yanında “Kovan ve Temel Petek Dağıtım Töreni” düzenlendi. Tören; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Belediye Başkanı Vekili Turan TOPGÜL, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mehmet KUL, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve üreticilerin katılımı iile gerçekleştirildi.

Sivas Arıcılar Birliği Başkanı Yahya EPSİLELİ konuşmasında; “Sivas arıcılıkta iyi yerlerde daha da iyi yerlere gelmesini arzu ediyoruz. Tozanlı Vadisi’nin yanı sıra diğer ilçelerimizde ki bakir alanlarda da organik arı yetiştiriciliğinin yapılmasını istiyoruz.

Sivas geniş bir coğrafyaya sahip, açılacak olan bal paketleme tesisinin sürekliliğini sağlamak için organik arı yetiştiriciliğini geniş alanlara yaymamız ve daha çok üretim yapmalıyız.” dedi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ törende yaptığı konuşmada; “İlimiz, yaklaşık 830.000 hektar mera varlığı, geniş coğrafyası, üzerindeki zengin bitki çeşitliliği, özellikle endemik bitkileri ile arıcılık yönünden önemli bir merkezdir.  Arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye’de ikinci sırada yer alırken,  bal üretimi bakımından 4.

Sırada olduğumuzu net söyleyebiliriz.

İlimizi arıcılıkta ve özellikle organik arıcılıkta bir merkez yapmak temel hedefimizdir. Bal, önemli bir gıda maddesi ve şifa kaynağıdır. Ve Kur’an-ı Kerim Nahl suresinde ” Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır.” Ayeti ile balın önemini bize bildirmektedir. Dolayısıyla böylesine önemli bir potansiyelimizi iyi değerlendirmemiz gerekir. Özellikle salgın sürecinde sağlıklı gıda konusu, bal ve arı ürünleri daha da önem kazanmıştır.         

İl Müdürlüğü olarak bir taraftan üretim miktarını artırmaya yönelik çalışmalar yaparken bir taraftan da kaliteyi artırmaya, markalaşmaya yönelik projeler yürütüyoruz. Oran kalkınma ajansına SİVTAŞ tarım şirketimizle ortak SOGEP projesi olarak sunduğumuz Balın Kalitesini iyileştirme, Sözleşmeli Alım garantili Arıcılık projemiz bunlardan bir tanesidir. Bu projemiz İlimizde arıcılık faaliyeti yapan tüm üreticilerimize yönelik bir projedir. Bir taraftan ürünlerin kalitesinin artırılması, değerinde pazarlanması, diğer taraftan şifa kaynağı olan balın gerçek itibarına kavuşması hedefimizdir.

İkinci olarak Arıcılar Birliğimizle Ortak Bakanlığımıza sunduğumuz Arı Sütü Üretiminin artırılması projesi. Üçüncü olarak Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi. Bu projemizi çok önemsiyoruz. Sivas Tozanlı Bölgesi, geniş ve kaliteli meralara sahip, Kapalı bir havza içerisinde yer alan, benzer coğrafi ve flora özelliği taşıyan bölgedir. Bölgede tarımsal faaliyet yok denecek kadar azdır. Zirai ilaç, gübre ve diğer kimyasallar kullanılmadığından organik arıcılık için önemli bir bölgedir.

Birinci etabını 2020 yılında uyguladığımız projemizin; 2.etabını DAP İdaresi Başkanlığına 2021 yılında uygulanmak üzere sunmuştuk. Onaylanan “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projemiz” ile 30 kişiye toplamda, 3000 adet organik kovan ve 3000 kg analizli temel petek dağıtımı ve iki yıllık sertifikasyon hizmet alımı gerçekleştirilecektir. Projemiz %75’i DAP İdaresi katkılı, %25’i çiftçi katkılıdır. Projenin 750.000,00 TL’si DAP İdaresi tarafından karşılanacaktır. Projenin toplam bütçesi 1.007.400,90 TL’dir. Projemiz başlamadan önce 1.026 aktif koloni sayısına sahip olan Tozanlı Bölgesi, 2.

Sivas geneli itibariyle daha çok arıcılık potansiyeline sahiptir. Tozanlı Vadisi merları, çiçekleri ve ormanı ile daha kaliteli bal üretiminde büyük bir imkâna sahiptir. Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi gibi projeler ile çiftçilerimizi teşvik ederek üretimi artırıyor ve istihdama katkı sağlıyoruz. Projede emeğe geçen herkese sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; “Sivas arıcılık sektöründe komşu iller içinde bir merkez konumunda. Diğer illerimiz de Sivas’ın potansiyelinin farkında, biz de potansiyelimizin farkına vararak arıcılarımızı daha çok destekleyeceğiz. İlimizin kalkınma rotasında tarım ve hayvancılık bizim en önemli sektörlerden birisi. Eğitimi merkeze alarak, tarım ve hayvancılığı önceleyerek, turizmden yüksek miktarda verim almak için gayret göstererek, sanayi altyapımızı tamamlamaya çalışarak, çok boyutlu ve ayağı yere basan projeler ile Sivas’ımızı daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacağız.

Sivas, bal üretim miktarı, kovan sayısı ve üretim kalitesi ile arıcılık sektöründe arıcılığın başkenti diyebiliriz.

Çok geniş ve bakir bir alan olan Tozanlı Vadisi’ni markalaştırmak istiyoruz. Tozanlı Vadisi’nde hedefimiz 50.000 kovana ulaşmak.

İlerleyen dönemlerde kuracağımız bal paketleme, ARGE merkezi ve laboratuvar ile imalat, paketleme ve pazarlama kısmını oluşturduğumuzda Sivas arıcılıkta daha iyi yerlerde olacaktır. Bu konu ile ilgili projemiz hazırlandı SİVTAŞ bünyesinde yılsonunda devreye alacağımızı düşünüyorum. Projeye katkı sunan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından; Sivas Valimiz Salih AYHAN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin, Tozanlı Vadisi’ne doğru yola çıkan, kovan ve temel petek yüklü tırları uğurlaması tören sona erdi.

.