Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 05:36   Güncelleme : 07-04-2022 05:36

Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Nadas Alanlarının Daraltılması, Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirmesi, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi ve Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projeleri kapsamında “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi. Tören; Sivas Valisi Salih AYHAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Destek alan çiftçimiz Mehmet ÇONGAR yaptığı açılış konuşmasında; “Tohum Dağıtım Töreni’nde olmaktan ve ülkemiz için üretmekten gurur duyuyorum. Çiftçilik çok önemli bir meslek, devletimizin destekleri ile bu geniş coğrafyada üretmeye devam ediyoruz. Tohum Dağıtımı’na verdikleri destekler ve üreticiyi yalnız bırakmadıkları için Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, İl Özel İdaremize, Sivas Belediyemize, Valiliğimize, Tarım ve Orman Bakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Devletimizin destekleriyle birlikte üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ise yaptığı konuşmada; “Tohum canlılığın ilk adımıdır.

Üretimin, yeterliliğin, beslenmenin yani var olabilmenin anahtarıdır aynı zamanda tohum. Tohum özellikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerle birlikte artık ülkeler için vazgeçilmez bir güvenlik meselesi ve geleceğin bir parçası olmuştur.

İçinde bulunduğumuz süreçte tarımın önemi, gıda ve sürdürülebilirlik ülkemizde ve Dünyada net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu süreçte Bakanlığımızın destekleri, yerel kaynaklardan sağladığımız imkânlar ile siz üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz. 2021 yılında 350 milyon destek ödemesi yapıldı. Bu yıl 102 milyon kuraklık desteği, 155 milyon mazot gübre desteği ödemesi yapıldı.

İl Müdürlüğü olarak  ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’  kapsamında Nadas Alanlarının Daraltılması, Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirmesi, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi ve Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projeleri’ni hazırladık. Bakanlığımız ve İl Özel İdaremiz tarafından desteklenen projelerin yüzde 25’i çiftçi katkılı, yüzde 75 ‘i ise hibeli olarak hazırlandı. Bu kapsamda çiftçilerimize; 100 ton korunga, 50 ton yonca, 2 bin paket silajlık mısır, 434 ton buğday, 44 ton nohut, 12 ton kuru fasulye ve 5,5 ton yağlık ayçiçeği tohumu dağıtılacak.

Projelerimizle Amacımız; kullanılmayan tarım arazilerinin üretime kazandırılması, nadas alanlarında etkin münavebe sistemi uygulanması, sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırmak, ürün çeşitliliğinin ve karlılığı artırmaktır.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN yaptığı konuşmada; “Programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bereketli bir yıl geçirmeyi diliyorum. Çiftçimiz üretmeye devam ediyor, bizde çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Valimiz Salih AYHAN yaptığı konuşmada; “Bugün gerçekleştirdiğimiz programla 677 ton tohumu çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Dağıtılan tohumlarımız 72 bin dekara ekilecek.  Tarım bütün Dünya da savunma sanayi gibi stratejik öneme sahip bir alan konumunda. Üretime dayanan milli bir tarım politikası Ülkemiz için tercihten de öte bir zorunluluk haline dönüşmüştür. Son iki yılda bunu net olarak gördük. Üretimi, çiftçiyi merkeze alarak sadece kendi kendine yeten bir Ülke olmak değil Dünyada örnek olmaya çalışmaktayız.

Topraklarımızı en verimli şekilde kullanmak için çalışmalar yürütmekteyiz.

Bugün yaptığımız tohum dağıtımı ise bunun en iyi örneğidir. Nadas alanlarını daraltıyoruz, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ’ın da dediği gibi ekilmedik alan bırakmayacağız. Attığımız tohumların bereketli olmasını diliyorum

Konuşmaların ardından üreticilere; Buğday, korunga, yonca, silajlık mısır, nohut, yağlık ayçiçeği, kuru fasulye tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

.