Gündem
Giriş Tarihi : 05-07-2021 16:47   Güncelleme : 05-07-2021 16:47

SİVAS’TAN DİVRİĞİ’YE İSTİKLAL MARŞI YOLCULUĞU…

İstiklal Marşımızın kabulünün 100

SİVAS’TAN DİVRİĞİ’YE İSTİKLAL MARŞI YOLCULUĞU…

İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı münasebetiyle Belediyemiz tarafından Kültür Gezileri programı düzenlenmeye başladı.

Eğitimde Diriliş Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile düzenlenen etkinlikle 1-2 Temmuz tarihlerinde ilimizde kitap okuma ve çeşitli aktivitelere katılan 200 öğrenci ve 40 öğretmenden oluşan kafile, Divriği ilçesini ziyaret ederek İstiklal Marşımızın yazılma süreci hakkında bilgi aldı.

Gençlere dokunan her projeye destek olunacağını belirten Başkanımız Bilgin, “Önümüzdeki süreçlerde farklı programlarda sizlerle bir arada olacağız. Bizler bu makamlardan çekilirken bu makamlara sizler geleceksiniz, yarının yöneticileri sizler olacaksınız. Bize düşende imkânları insan merkezli milli ve manevi değerlere haiz bir gençlik yetiştirmek üzere sizlerin emrine sunmak.” ifadesini kullandı.

“Sivas’tan Divriği’ye İstiklal Marşı Yolculuğu” isimli  programla  Eğitimci Yazar Tahir Fatih Andı tarafından öğrencilere raybüs yolculuğunda kurtuluş mücadelesi döneminde Mehmet Akif Ersoy’un gerçekleştirdiği mücadeleyi ve İstiklal Marşı sürecini öğrencilere aktarırken sonrasında Belediyemiz Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sanatçılar öğrencilerin istekleri doğrultusunda keyifli bir yolculuk gerçekleştirdi.

Yolculuğun ardından Divriği ilçesini gezme fırsatı bulan öğrenciler UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Divriği Ulucami başta olmak üzere Divriği Kalesini ve Nuri Demirağ Müzesini ziyaret ettiler.