Gündem
Giriş Tarihi : 14-02-2022 21:37   Güncelleme : 14-02-2022 21:37

ŞEMSEDDİN SİVASİ’Yİ ANLATAN ‘LAL’ OYUNU AKM’DE İZLEYİCİYLE BULUŞTU…

ŞEMSEDDİN SİVASİ'Yİ ANLATAN ‘LAL’ OYUNU AKM’DE İZLEYİCİYLE BULUŞTU…

ŞEMSEDDİN SİVASİ’Yİ ANLATAN ‘LAL’ OYUNU AKM’DE İZLEYİCİYLE BULUŞTU…

Şair ve mutasavvıf Şemseddin Sivasi’nin hayatını konu alan “Lal” isimli tiyatro oyununun galası Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Lal oyununun galasına; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM AK Parti Grup Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Sivas Valisi Salih Ayan ve Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin sanat dünyasından Okan Bayülgen, Kadir Çöpdemir ve Yusuf Kaplan’ın yanı sıra birçok isim katıldı.

‘VEFA GEREĞİ ANILMAYI HAK EDİYOR’

‘DİĞER İLLERDE DE GÖSTERİME SUNACAĞIZ’

Şair ve mutasavvıf Şemseddin Sivasi’nin hayatını konu alan “Lal” isimli tiyatro oyununun galası Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.Mevlana’nın hocası, Sivas’ın sembol isimlerinden biri olan Şems-i Tebrizi ve Akşemseddin’le Türk-İslam dünyasının en önemli üç Şems’inden biri kabul dilen Şemseddin Sivasi’nin hayatı, tiyatro oyununa dönüştü. Belediyemiz ve Kâğıthane Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan, Şemseddin Sivasi’yi anlatan ve Fatih Duman’ın ‘Lal’ isimli kitabından sahneye uyarlanan oyun, Ferah Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hakan Güneri tarafından sahneye uyarlandı.

Gönüllerimizin sultanı, yedi tepeli sevgili İstanbul’umuzun en önemli tarihi mekânlarından birisi olan Atatürk Kültür Merkezimizin yeni muhteşem binasında, sanatın birleştirici güzelliğinde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu hayırlı buluşma vesileyle, yenilenerek 29 Ekim 2021 Cumhuriyet Bayramı’nda sanatseverlerin hizmetine sunulan Atatürk Kültür Merkezi’nin; bugün sergilenen oyun gibi müstesna eserlerin sahnelendiği, güzel nağmelerin işitildiği, ruhların huzur bulduğu, eski ve yeni bütün sanat renklerinin kesiştiği, yeni bilgilerin öğrenildiği adı ile müsemma sanat ve kültür merkezi olmasını temenni ediyorum.” dedi.
‘VEFA GEREĞİ ANILMAYI HAK EDİYOR’Sivas’ın tarihi, kültürel mirası ve istiklal mücadelesi sırasındaki merkezi olması nedeniyle Sivaslıların baş tacı olduğuna değinen Başkan Şentop, “Oyunun ismi Lal. Lal kelimesini dilsiz, konuşamayan manasından hareketle; dili lal, ama hal diliyle konuşan; gözü ama ancak gönül gözüyle uzakları ve derinleri gören nice insanımıza ilham olmuş kültür inşacılarına selam edelim. Bugün buluşmamıza konu olan Şemseddin Sivasi Hazretleri, doğumunun 502’nci yılında hem kültürel bir şahsiyet olarak hem de Sivas’ımızı Sivas yapan tarihi bir isim olarak vefa gereği anılmayı ve yeni nesillere anlatılmayı hak ediyor.Buradan sonra da Sivas başta olmak üzere Ankara, İzmir gibi illerde de gösterime sunacağız. Biz değerlerimizi yaşatmak, yeni nesillere aktarmak, kültürel mirasımızı unutturmamak adına kültür belediyeciliği noktasında önemli işlere imza atıyoruz. Bunlardan en önemlisi de bugün burada icra edeceğimiz tiyatro gösterisidir. Şehrin sahibi üstünde yatanlar değil, şehrin altında yatıp gönlünü o şehre verenlerdir düsturuyla tüm kültürel değerlerimizi unutturmamak adına her zaman çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
MANEVİ YOLCULUĞU BÜYÜKOyunu hazırlarken Şemseddin Sivasi’nin Divanını ve şiirlerini tek tek okuyup incelediğini ifade eden Sanat Yönetmeni Hakan Güneri de “Lal hikâyesini çok sevdik ve onu sahneye taşıdık. Şemseddin Sivasi’yi sahneye taşımak benim için biraz zor oldu. Çünkü onun yaşadığı dönem gereği birçok yolculuğu var. Özellikle manevi yolculuğu çok büyük. Bu yüzden onun hayatını hem sahneye döküp hem de oynamak benim için zor ama oldukça da anlamlı oldu.” dedi..