Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-07-2021 01:11   Güncelleme : 13-07-2021 01:11

Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat!

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken dikkat etmesi gerekmektedir

Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat!

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken dikkat etmesi gerekmektedir. Ülkemiz hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli. Damızlık(dişi) hayvanların ise ancak verimliliğinin azalması durumunda ve bu durumun Veteriner Hekim tarafından tespit edilerek düzenlenecek raporun beyan edilmesi halinde kurbanlık olarak değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir.

Kurbanlık hayvan deve için beş, sığır ve manda için iki, koyun ve keçi için bir yaşını doldurması gerekir bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin bir kısmının olmaması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

Kurban Bayramı yaklaşırken hayvan pazarlarında artan yoğunluk nedeni ile vatandaşlarımızın sorun yaşamaması için; satın alacakları kurbanlık hayvan bilgilerini “TÜRKVET”, “HaySag”, “Küpe Sorgulama” gibi mobil uygulamalardan veya “https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/” adresinden kontrol etmeleri uygun olacaktır.

Genel olarak yukarıda sayılan kusurlardan birinin bulunması bir hayvanın kurban olmasına engel teşkil ettiği gibi, uyuz olan hayvanlar ile yem yemesini engelleyecek derecede dişlerinin bir kısmı dökülmüş olan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir. Sağlıklı hayvanların belirgin özellikleri vardır; Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı, kıllar ince ve parlaktır. Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılar, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi şişkinlik, renk değişimi ve yara bulunmaz.

Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken bu gibi hususlara özen göstermelerini ve kurban kesimi sırasında pandemi kurallarına dikkat etmelerini umuyor, tüm halkımıza hayırlı bayramlar diliyorum.

Seyit YILDIZ

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü