Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-09-2021 04:15   Güncelleme : 18-09-2021 04:15

KABA YEM AÇIĞININ GİDERİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA SİLAJLIK MISIR HASADI TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

​Sivas Valimiz Salih AYHAN, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekilimiz İsmet YILMAZ , Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin POYRAZ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz  Seyit YILDIZ, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU ve İl Protokolü ve Çiftçilerin katılımıyla Sivas Merkez’de Sılajlık Mısır Hasadı Tarla Günü etkinliği düzenlendi

KABA YEM AÇIĞININ GİDERİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA SİLAJLIK MISIR HASADI TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

​Sivas Valimiz Salih AYHAN, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekilimiz İsmet YILMAZ , Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin POYRAZ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz  Seyit YILDIZ, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU ve İl Protokolü ve Çiftçilerin katılımıyla Sivas Merkez’de Sılajlık Mısır Hasadı Tarla Günü etkinliği düzenlendi. 

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ konuşmasında; Sivas Tarım ve Hayvancılık şehridir. Şehrimiz yem Bitkileri konusunda çok önemli bir ivme kazandı. Önceki yıllarda olduğu gibi Sivas Valiliğimiz öncülüğünde sürekli yardımlar var. Kaba yem açığının giderilmesi projesi ile Kuraklıkla mücadele kapsamında aktif su kaynakları kullanarak çalışmaya devam edeceğiz. Şahsım ve kurumum adına projede emeğe geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Konuşmasında; İl Müdürlüğü olarak 2021 yılında uygulanmak üzere hazırlamış olduğumuz projeler kapsamında Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz destekleriyle Nisan ayında toplam 8,5 milyon bütçe ile 2000 ton tohumu 5000 çiftçimize dağıtım yaparak 13.0000 dekar alanda ekimi gerçekleştirilmiştir.

Ekim ayında dağıtımını yapacağımız 215 ton Macar fiğ, Yem bezelyesi ve Tritikale karışımı ile bu yıl toplam 10,5 milyon liralık tohum dağıtmış olacağız.

Bugün hasadına başladığımız alanlardan yaklaşık 50.000 ton ürün beklemekteyiz.

Yürütülen projemiz  ile meralarda  otlatma baskısının azaltılması ve kaba yem açığının  kapatılması amaçlanmıştır. Kaliteli kaba yem üretimini arttırmak suretiyle hayvanların dengeli beslenmesi ve hayvansal üretimin artırılması planlanmıştır. Hayvancılıkta maliyetin yalaşık %65-70 ini yem maliyeti oluşturmaktadır.

Yem bitkileri üretiminin artırılmasıyla maliyetler düşecek, üreticilerimizin daha fazla kazanç elde etmesi sağlanacaktır. Çiftçilerimizin gayreti, bereketli topraklarımızın suyla buluşması, tohum ve teknik desteklerimizle İlimiz, Yem bitkilerinde merkez olacaktır.

Üreticilerimize her türlü desteği veren başta bakanlığımıza, yerel kaynaklarla her zaman projelerimize destek veren Sayın valimize, İl Özel İdaremize, bizlere tedarik noktasında yardımcı olan Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Birliğimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ konuşmasında ; Sivas tarım coğrafyası bakımından Akdeniz ve Karadeniz’le komşu olan tek ilimizdir.

Tarım ve Hayvancılık alanında tüm kategoriler arasında ilk 10 arasındadır. Toprağı suya çiftçiye bilgiye kavuşturmamız lazım. Kaba yem açığının giderilmesi noktasında ve Meralara baskıyı azaltarak  hayvan yetiştiricilerimizi rahatlacak olan bu projeyle Hayvancılık noktasında maliyetleri düşürüp İvme kazandıracaktır. Sivas’ın yarını bugünden iyi olacak Türkiye’ninde bugünü yarından iyi olacak diyerek projede emeğe geçen herkesi tebrik ediyorum dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; Geçtiğimiz Mart ayında 50 tır tohumu çiftçimizle buluşturduk. Buna ilaveten önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle 2000 tohum alımıyla destek olmaya devam edeceğiz. Bu yıl toplamda 12 Milyon Tl’lik ödenekle çiftçimize destek sağlıyoruz. Üreten Çiftçi Gelişen Sivas etiketiyle tüm çiftçilerimizi aynı başlık altında topluyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerine bu mihvalde teşekkür  ediyorum. Kaba Yemde tohumlarımızı Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik ediyoruz. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz çiftçiye dostuz toprağa dostuz bu topraklardan ekmek yiyoruz, bu topraklardan ekmeğimiz kazandık bu vefamızı ödememiz lazım.

Eğitim ve Tarım öncelikli hale getirdik.İşallah Sivas Tarımda çok iyi noktalara gelecek Ekilebilir alan bakımından Sürülebilir alan bakımından en önde gelen illerden Patates şeker pancarı ve ayçiçeği ekimi konusundada özellikle sürekli bi artış söz konusu Kaba yem Açığının giderilmesi projesi kapsamındada çiftçilerimizin bizlerden en çok istediği tohum konusunda destek noktasında istekleri vardı İl Özel İdaremiz tarafından 50 ton yonca tohumu 70 ton korunga tohumu 2000 paket Sılajlık mısır tohumu dağıtımı yaptık Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.  Projede emeği geçen İl Özel İdaremize  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline teşekkür ederek, Çiftçilerimizede bol bereketli kazançlar diliyorum. diyerek konuşması sona erdi.

Törenin ardından Sivas Valimiz Salih AYHAN, Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Seyit YILDIZ; Traktöre  binerek Mısır Sılajı hasadı yaptıktan sonra Mısır Sılajı Paketleme Tesisini ziyaret ederek program sona erdi.

 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 

 

.