Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-10-2021 14:36   Güncelleme : 01-10-2021 14:36

İlimizde Ürün Deseni Artmaya Devam Ediyor.

​Sivas Valimiz Salih AYHAN İl Müdürümüz Seyit YILDIZ İl Protokolü ve Çiftçilerimizin katılımıyla Gemerek ve Şarkışla Bölgelerinde Kabak Çekirdeği, Patates ve Soğan Hasadı Tarla Günü düzenlendi

İlimizde Ürün Deseni Artmaya Devam Ediyor.

​Sivas Valimiz Salih AYHAN İl Müdürümüz Seyit YILDIZ İl Protokolü ve Çiftçilerimizin katılımıyla Gemerek ve Şarkışla Bölgelerinde Kabak Çekirdeği, Patates ve Soğan Hasadı Tarla Günü düzenlendi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ açıklamasında ; İlimiz gerek geniş tarımsal arazi varlığı ve gerekse mikro-klima özellik gösteren tarımsal havza varlığına bağlı olarak zengin bir tarımsal ürün çeşitliliği sunan tarımsal alanları ile önemli bir bitkisel üretim merkezidir. İlimiz toprakları bakir ve Patates Hastalık zararlıları yönünde temiz olduğu için,  patates üretimini cazip kılmaktadır. İlimizin rakımı yüksek olduğundan üretilen patateslerin kuru madde oranı yüksek olmakta, buda depoda dayanıklılığı artırmaktadır. Özellikle mildyö gibi iklimle ilgili hastalıkların mücadelesinde daha az kimyasal ilaç kullanılmaktadır. İlimizde üretilen patatesler albenisi yüksek kalite ve ticari yönden de kendini ispatlamış durumda olup, patates ekimi ile ilgili hiçbir problem bulunmamaktadır.

Tohumluk ve yemeklik patates üretimi yapan birçok firma, İlimize gelerek arazi kiralamakta ve üretim yapmaktadır. 2021 yılında;  20 bin da alanda tohumluk patates, 65 bin da alanda ise yemeklik patates olmak üzere toplam 85.000 da alanda üretim yapılmıştır. Bu alandan yaklaşık 80.000 ton sertifikalı patates tohumluğu ve 325.000 ton yemeklik patates üretimi gerçekleşecektir.

Sivas tohumluk üretiminde Türkiye de ilk sırada gelmektedir. Tohumluk ve yemeklik patates üretiminde ise Türkiye’de 10. Sırada yer almaktadır. İlimizde 2021 yılında 1500 da alanda, 10.000 ton kuru soğan üretimi beklenmektedir. Aynı zamanda Şarkışla ve Gemerek bölgelerinde 20.000 Da alanda Çerezlik Kabak Çekirdeği ekimi yapılmakta olup 2.500 ton ürün beklenmektedir.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ vizyonuyla ilimizde çitçilerimizin her damla alın terinin üretime ve ekonomiye dönüşmesi için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Çiftçilerimizi ekonomik değeri yüksek ürünler konusunda yönlendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her karış toprağımız bizim için kıymetli. Her bir çiftçimiz bizim için kıymetli. Üretim için atılan her adım geleceğimiz için kıymetli.” dedi. Tohumluk ve yemeklik patates üretiminde bu yıl 85 bin dekar alanda gerçekleştirdiğimiz ekim ile 325 bin ton üretim beklemekteyiz. Soğan üretiminde de bu yıl 1500 dekar alanda gerçekleştirdiğimiz ekim ile 10 bin ton soğan üretimi beklemekteyiz.” Çiftçilerimizin hasat sezonun bol ve bereketli geçmesini diliyorum. dedi.

Konuşmalarının  ardından Sivas Valimiz Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; Kabak çekirdeği Patates ve Soğan ekili alanlarda ilk hasadı yaptıktan sonra program sona erdi.