Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:44   Güncelleme : 02-06-2021 08:44

İlimizde ‘Ari İşletme Sertifikası’ Verilen Süt Sığırı İşletme Sayısı Artıyor

Ülkemizde görülen sığır tüberkülozu ve sığır brusella hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi uygulanmaktadır

İlimizde ‘Ari İşletme Sertifikası’ Verilen Süt Sığırı İşletme Sayısı Artıyor

Ülkemizde görülen sığır tüberkülozu ve sığır brusella hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi uygulanmaktadır. Hayvan sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretimi sağlanmaktadır. Bu kapsamda Gemerek İlçemizde işletmesi bulunan ve “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” almaya hak kazanan İzzet DURMUŞ’a İl Müdürümüz Seyit YILDIZ sertifikasını teslim etti.

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıktan ari işletme sertifikası veriliyor. Hastalıktan ari işletmelerinin işletmeye ait her türlü kayıt tutmaları, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulamaları ve bununla ilgili kayıtları tutmaları, çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarının limitlerin altında olmaları durumunda işletmeye onaylı hayvancılık işletmesi denilmektedir.

Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışında ve altı ay üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır.

İlave olarak onaylı süt çiftliklerine ise hayvan başına 100 TL destekleme ödemesi yapılıyor.

2012/21 sayılı Hastalıktan Ari İşletmeler ve Onaylı Çiftlikler Genelgesi kapsamında başvuru yapan yetiştiricilerin işletmeleri için inceleme ve tespit tutanağı düzenlenir. İşletmede bulunan sığırlar, Sığır Tüberkülozu Yönetmeliği ve Bruselloz ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince, tüberküloz ve bruselloz hastalıkları yönünden İl/İlçe müdürlüklerince taramadan geçirilir. Her iki hastalıktan menfi bulunan işletmeler için il müdürlüklerince “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” düzenlenir. Bu sertifika, sığır tüberkülozu, sığır, koyun, keçi brusellozu ile etkin mücadele eden, sürdürülebilir hayvancılığı sağlayan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığını koruyan işletmelere veriliyor.

İlimizde, Ari İşletme Sertifikası almış olan Merkez, Gemerek ve Yıldızeli ilçelerimizde 4 adet işletme bulunmakta olup Gemerek ilçesi Karacalar Mahallesi’nde hayvancılık faaliyetinde bulunan 258 baş kapasiteli İzzet DURMUŞ’a ait işletmenin de sertifika almaya hak kazanmasıyla işletme sayısı 5’e ulaşmıştır.

Hastalıktan ari işletme belgesi almaya hak kazanan işletmeler, halk sağlığının korunmasına, ilimizin süt ve süt üretiminin yanı sıra kaliteli damızlık hayvan üretimi yönünden de ilimize katkı sağlayacaktır.

Halk Sağlığı ve İnsan Sağlığı her zaman öncelikli konumuz. Yetiştiricilerimiz ari işletme desteği için İl ve İlçe müdürlüklerimize her zaman başvuruda bulunabilirler.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

.