Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-08-2021 00:07   Güncelleme : 04-08-2021 00:07

İlimiz Hububat Hasat Dönemi Başlıyor

​Valimiz Salih AYHAN Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof

İlimiz Hububat Hasat Dönemi Başlıyor

​Valimiz Salih AYHAN Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ ve protokol üyeleri  haftanın ilk günü Aşağı Yıldızlı Köyü’nde buğday hasadına katılarak, 450 dönümlük  ay çiçeği tarlasında incelemelerde bulundu. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi AR-GE Sahasını inceleyen protokol üyeleri, Çilek Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında Abdurrahman Güngör’e ait bahçede de incelemelerde bulundu.

Valimiz Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ merkeze bağlı Aşağıyıldızlı Köyü’nde buğday hasadına katılarak 450 dönümlük ayçiçeği tarlasında incelemelerde bulundu. Biçerdövere binerek buğday hasadına katılan Valimiz Salih AYHAN; “Çiftçimizin yüzünün gülmesi bizim için çok önemli. Devletimiz, nitelikli bir tarım yapılması için desteklerini sürdürüyor. Üretimimiz daha da artacak. El birliği ve güç birliğiyle üretim üssü olacağız.

İlimizde buğday ekim alanı 3 milyon dekardır. Buğday üretiminde ise ülkemizin tahıl ambarlarındanız.” dedi.

Aşağı Yıldızlı Köyü’nde gerçekleştirilen programın ardından Valimiz Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; Buğday, ayçiçeği, fasulye, soya, mısır, sorgun sudan otu ve fil otu gibi birçok bitkinin ıslah çalışmasının yapıldığı Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne ait tarımsal AR-GE sahasında incelemelerde bulunarak, Tarım Bilimleri Fakülte Dekanı Prof. Dr. Tolga KARAKÖY’den bilgi aldılar. İl Müdürlüğümüz koordinesinde Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne tahsis edilen alanda planlı ve sözleşmeli şekilde I. Organize Sanayi Bölgesinde kurulan lif üretim fabrikası için ekimi gerçekleştirilen 100 dekarlık kenevir tarlasını incelemelerde bulunuldu.

Çilek Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl ekimi yapılan Abdurrahman Güngör’e ait bahçede çilek hasadı yapan Valimiz Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; kalitesi ve lezzetiyle damaklarda eşsiz bir tat bırakan çileklerin üreticilerini tebrik etti.

İl merkezi ve 16 ilçemizde yürütülen proje kapsamında 1’er dekarlık 30 lokasyonda çilek üretiminin artarak devam ettiğini dile getiren Valimiz Salih AYHAN; “Katma değeri yüksek olan çileğin alternatif ürün olarak yerleşmesi ile üreticilerimizin gelirleri de yükseltilecektir.” dedi.