Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-02-2022 18:29   Güncelleme : 04-02-2022 18:29

İl ve İlçelerimizde Avlak Sahası Kontrolleri Devam Ediyor

İl ve İlçelerimizde Avlak Sahası Kontrolleri Devam Ediyor

İl ve İlçelerimizde Avlak Sahası Kontrolleri Devam Ediyor

Son günlerde yerel ve ulusal basında, ilimizde bulunan akarsu ve göllerde balık avcılığı ile ilgili haberler yer almaktadır. Vatandaşlarımızın uygun olmayan yöntemlerle avcılık faaliyetlerinden dolayı yasal işlemlere maruz kalmamaları ve bilgilendirme amaçlı bu bildirinin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Balıkçılığımızın geleceği büyük ölçüde yasaklara uymaktan geçmektedir. Avlanma yasaklarına uyarak üzerimize düşen vazifeyi büyük ölçüde yapmış olacağız. Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türleri geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve balıkçıların geleceği için konulmuştur.

Amatör balıkçılık; Maddi kazanç sağlanmaksızın, kurallar çerçevesinde, sadece spor ve dinlenme amacıyla iç sular ve denizlerde yapılan ticari kazanç gayesi gütmeyen avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğidir.

Tüm iç sularımızda küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması, her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı, bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır. Ayrıca elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemleri ve yaba, balyoz ve benzeri araçların amatör avcılıkta kullanımı yasaktır.

5/1 ve 5/2 Numaralı Tebliğler ile getirilen yasak, sınırlama ve düzenlemeler hakkında daha kapsamlı bilgi Bakanlığımıza ait internet adresinden (www.bsgm.gov.tr) elde edilebilecektir.

– BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,

– BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,

– BALIK NESLİNİ YOK ETMEYELİM

– AVLANMA YASAĞINA UYALIM, UYMAYANLARI İKAZ EDELİM.

İl ve İlçe Müdürlüklerimizce avlak sahası denetimleri yoğunlaştırılmış olup, bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanları Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine bildirilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü