Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 08:18   Güncelleme : 07-04-2022 08:18

Gürün İlçemizde Kayısı Hastalık ve Zararlıları Eğitimi Verildi

Gürün İlçemizde Kayısı Hastalık ve Zararlıları Eğitimi Verildi

Gürün İlçemizde Kayısı Hastalık ve Zararlıları Eğitimi Verildi

Gürün İlçesi Tepecik Köyünde; kayısı yetiştiriciliği yoğun şekilde yapılmaktadır. İhracat açısından büyük önem arz eden kayısı yetiştiriciliği daha verimli hale getirmek amacıyla Tepecik Köyü’nde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi.

Eğitim toplantısında; Üreticiler kayısıda verim kaybına neden olan hastalık ve zararlılar konusunda bilgilendirilerek ekonomik kayıplara yol açan kayısı hastalık ve zararlıları teşhis, tedavi ve kimyasal mücadele uygulamaları anlatılmıştır. Kimyasal mücadelede yetkili kişiler tarafından reçete yazılması, pestisitlerin bitki koruma ürünleri bayilerinden alınarak sahada önerilen dozda uygulanması anlatılmış üretici kayıt defterinin önemi, ilaçlama ile hasat arasındaki süreye (bekleme süresi) dikkat edilmesi gerektiği,  kullanılmış ilaç ambalaj ve kutularının rastgele çevreye atılmaması vurgulanmıştır. Hastalık ve zararlılardan korunmada kültürel önlemler anlatılmış bu yolla pestisit kullanımının en aza indirilebileceği belirtilmiştir.

Toplantıda ayrıca; Sıcaklık ve nemin hastalık ve zararlılara olan etkileri, İlaçlama aletlerinin kalibrasyonu, ilaç normu, önemli kayısı hastalık ve zararlıları anlatılarak çiftçi bilgilendirme toplantısı tamamlanmıştır.