Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 22:35   Güncelleme : 07-09-2021 22:35

Göl ve Göletlerde Balıklandırma Çalışmaları Devam Ediyor

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi”  uygulanmaktadır

Göl ve Göletlerde Balıklandırma Çalışmaları Devam Ediyor

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi”  uygulanmaktadır. 2021 yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından; İlimiz sınırları dâhilinde balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Şanlıurfa Atatürk Barajı’nda üretimi gerçekleştirilen toplam 678.125 adet yavru sazan balığı; Hafik, İmranlı, Kangal, Gemerek, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara İlçelerinde bulunan 30 adet göl ve gölete bırakılmıştır.

Balık stoklarının ve su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmektedir.

Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen balıklandırma programı kapsamında; İl Müdürlüğümüz her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlerdeki balıklandırma çalışmalarına devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz.

Seyit YILDIZ

İl Müdürü