Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-11-2021 17:26   Güncelleme : 18-11-2021 17:26

“Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” ve “Sivas’ı İyileştiriyoruz Biyobozunur Atık Yönetim Projesi” Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

“Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” ve “Sivas’ı İyileştiriyoruz Biyobozunur Atık Yönetim Projesi” Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

“Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” ve “Sivas’ı İyileştiriyoruz Biyobozunur Atık Yönetim Projesi” Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından gıda kaybına ve israfa karşı yürütülen “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” ve “Sivas’ı İyileştiriyoruz Biyobozunur Atık Yönetim Projesi” tanıtım programı gerçekleştirildi. Tanıtım programı; Sivas Valisi Salih AYHAN, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” hakkında sunum yapmasının ardından yaptığı konuşmada; “Bakanlığımız ve FAO işbirliğinde 20 Mayıs 2020 tarihinde Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Gıdanı Koru Kampanyası kamuoyuna ilan edilerek, Bakanlık Birimlerimiz desteği ve paydaşlarımız işbirliği ile uygulanmaya başlamıştır.

Bu kampanya ile Bakanlığımız ve FAO; gıda kayıpları ve israfı konusunda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde mücadele etmeyi, ilgili tüm tarafları bilinçlendirerek toplumsal farkındalık düzeyini artırmayı ve bu konuda özellikle Türkiye’de gerçekleştirilen iyi uygulama örneklerini uluslararası arenada rol model haline getirmeyi hedeflemektedir” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN konuşmasında; “Teknolojik ve sanayileşme alanlarında Dünya hızla gelişiyor. Bu gelişmelere paralel olarak insanların ihtiyaçları farklılaşıyor ve artıyor. Kıt kaynaklarla insanlara ürün üretebilmek için yeni teknolojik gelişmeler gerekiyor. Bu noktada “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyası büyük önem arz ediyor.

Çöpe giden atıkları farklı bir şekilde değerlendirilmesi için projeler üreten ve burada sunum yapacak olan çok değerli misafirlerimiz var. Biraz sonra bu konuda bizleri aydınlatacaklar. Programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yiyeceğiz, içeceğiz ama israf etmeyeceğiz. Belediye olarak çevremizi ve doğamızı koruyan projeleri uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; “İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından bir tanesi beslenmedir. Var olan Dünya nüfusunun gıdaya ulaşması için Uluslararası gıda ve tarım politikalarına ihtiyaç duyulduğu da net bir şekilde ortadadır.

İnancımız ve milli kültürümüz gereği israf konusunda çok daha hassas olmamız gerekmektedir. Sivas olarak tarım potansiyelimizin artması ve ürün yelpazesinin gelişmesi bir çok çalışma yürütüyoruz. Bakanlığımızın başlattığı bu kampanyanın şehrimiz adına da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Tarımda üretim kadar, üretilen ürünün israf edilmemesi de aynı derecede önemlidir. Biyobozunur Atık Yönetimi Projesini çok önemsiyorum. ‘Gıdamızı Koruyup Soframıza Sahip Çıkmak’ için tüm vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Sosyal Girişimci Şef Ebru BAYBARA DEMİR ile Çevre Mühendisi Eda ÇETİNKAYA DALGIÇ Ülkemizdeki israfın engellenmesi ve atıkların verimli kullanılması hakkında bilgi verdi.

Programın sonunda İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Zeynep AKKİRAZ AYHAN Hanımefendi, Sosyal Girişimci Şef Ebru BAYBARA DEMİR ile Çevre Mühendisi Eda ÇETİNKAYA DALGIÇ’a hediye takdiminde bulundu.