Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:44   Güncelleme : 02-06-2021 08:44

Çiftçilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi

“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas Projesi” kapsamında çiftçilere süt soğutma tankı dağıtıldı

Çiftçilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi

“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas Projesi” kapsamında çiftçilere süt soğutma tankı dağıtıldı. İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje kapsamında 50 adet süt tankı dağıtıldı. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleşen programa; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Genel Meclis Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ile il protokolü ve üreticiler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ;  “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas kapsamında İl Müdürlüğü olarak hazırladığımız ve İl Özel idaremiz tarafından finanse edilen “Süt Üretimini geliştirme ve Sütün Kalitesini iyileştirme” projesi kapsamında düzenlediğimiz Süt Soğutma tankı dağıtım törenine hoş geldiniz.

İl Özel idaremizle birlikte yürüttüğümüz bu projemizde,  Amacımız üretilen sütlerin kalitesini korumak ve pazar değerini yükseltmektir. Zayiatı ve kayıpları önlemektir. Hedefimiz,  kırsalda yaşayan çiftçilerimizin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve refah düzeylerinin artırılmasıdır.

Temel gıda maddesi olan süt,  sağlıklı, hijyenik bir şekilde sağılıp, +4 derecede muhafaza edilerek ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Bakterilerin gelişimini durdurmak ise Soğuk zincir ekipmanları ile mümkündür.  Kaliteli süt, kaliteli ürün demektir.

Proje kapsamında, ilimizde hayvancılık yapan, 10-20 baş sağmal ineği bulunan 30 üreticiye 300 litrelik ve 20-40 baş sağmal ineği bulunan 20 üreticimize 500 litrelik toplam 50 Adet süt soğutma tankı dağıtılacaktır. Projemiz %35 çiftçi katkılı %65 hibeli olarak hazırlanmıştır. Projemizin Toplam bütçesi 736.000 TL dir. 4 yılda toplam 310 süt soğutma tankı dağıtımını gerçekleştirdik. Bu yıl 130 müracaat vardı. Şartları tutan 50 çiftçimize teslimat yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl kalan taleplerin tamamını karşılarız. 

Bu projemiz yakın zamanda hizmete girecek olan SİV-TAŞ süt işleme tesisinin de altyapısını oluşturmaktadır. Projemizin başta çiftçilerimiz olmak üzere, ilimiz ve ülkemiz tarım ve hayvancılığına hayırlı olmasını diliyorum. Başta Hükümetimiz olmak üzere, Bakanlığımıza,  bizlere her zaman destek olan Sayın Valimize,  İl Özel İdaremize, Belediyemize, salgın süresince fedakârca çalışan ve sürekli sahada olan çalışma arkadaşlarıma ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ konuşmasında; “Tarım ve hayvancılık alanında çok ciddi mesafeler aldık, dağıtılan süt soğutma tankları da bunlardan bir tanesi.

Özellikle kırsalda yapılan barajlar ve göletlerle birlikte Sivas’ın tarım alanında yetiştirilebilir ürün miktarı, çeşidi ve katma değeri yüksek ürünlerinin sayısı oldukça arttı, bununla beraber sulanabilir arazi miktarı da giderek artıyor. Devam eden baraj ve gölet çalışmaları ile birlikte inşallah Sivas hak ettiği yere gelecek.

Bugün İl Özel İdaresinin desteklediği süt tanklarının dağıtımını yapacağız. Çiftçimizin doğduğu yerde doymasını sağlamak adına bu tip projelere önem veriyoruz. Dağıtılan süt soğutma tankları SİVTAŞ’ın temelini oluşturuyor. SİVTAŞ ile birlikte üretim ve ödeme zinciri kamu güvencesiyle birlikte farklı bir noktaya gelecektir. Üreten ve istihdam sağlayan herkesin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN ise konuşmasında; “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas Projesi” kapsamında dağıtımını yapılan süt soğutma tankları sayesinde, küçük aile işletmelerindeki süt kalitesinde iyileştirme sağlanmış olacak. Sağılan süt en kısa zamanda süt soğutma tankına ulaştırılacak, kaliteli sütten, kaliteli ürün elde edilecektir.

Sivas için hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçimize ve üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz.

Kaliteli sütün alıcısı her zaman hazırdır. İlin çok önemli bir gelir kaynağı olan süt üretiminin kalitesinin artması ile sütün litre fiyatı istikrar kazanacaktır. Hijyenik şartlarda süt ürettirilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlayacak, üreticinin kârı arttırılmış ve daha yüksek gelir elde etmesi sağlanmış olacaktır. Süt soğutma tankları ile elde edilecek kaliteli süt, ilimizin rekabet gücünü arttıracaktır. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Tören; Üreticilere Teşekkür Belgeleri’nin takdim edilmesi ve süt tanklarının incelenmesinin ardından sona erdi.

.