Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 15:18   Güncelleme : 26-10-2021 15:18

Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi Kapsamında Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi Kapsamında Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi Kapsamında Tohumlar Üreticiyle Buluştu

Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi.  Tohum Dağıtım Töreni; Valimiz Salih AYHAN, Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ törende yaptığı konuşmada; “Sivas tarım ve hayvancılık şehridir. İlimizin sulanabilir alanları giderek artıyor. İklim değişiklerinden ilimizin en asgari seviyede etkileneceğini umut ediyoruz. Çiftçilerimizle birlikte üretmeye devam edeceğiz. Tohum dağıtımı gibi desteklerle ilimizin tarım alanındaki yıldızı giderek parlayacak. Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi’nin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında;” İl Müdürlüğümüz tarafından Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas kapsamında hazırlanan ve Bakanlığımız tarafından finanse edilen ‘Çayır Mera Ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi’  İlimiz Merkez ve 16 İlçe dahil olmak üzere uygulanmaktadır.

Projenin toplam maliyeti 2.277.275 TL. dir.  Projemiz %25 çiftçi katkılı ve %75 hibeli olarak hazırlanmıştır.

2021 yılı içerisinde ilkbaharda dağıtımını gerçekleştirdiğimiz toplam 8,5 milyon liralık 2.000 ton tohum ile birlikte bu yıl yaklaşık 11 Milyon liralık 2.215 ton tohum üreticilerimize dağıtılmış olacaktır.

Hepimizin bildiği gibi Hayvancılık sektörümüzün üretim maliyetinin yaklaşık % 70’lere varan kısmı yem giderleridir. Proje ile amacımız; ilimizde, kaliteli kaba yem üretiminin artırılması, kaba yem açığının giderilmesi, yem üretim maliyetlerinin düşürülmesidir. Dolayısıyla, artan kaba yem sayesinde hayvancılıktan elde edilen et ve süt veriminde, kalitesinde artış ve maliyetlerde düşme olacaktır.

Yem bitkileri üretimi ilimizde sürekli artış göstermekte olup buna paralel olarak hayvancılık verileride olumlu yönde artış göstermektedir. 2022 yılı için de proje çalışmalarımız devam etmektedir. Üretim odaklı ve üreticiyi destekleyen projelerle çiftçilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Ayrıca, Ülkemizde Yem Bitkileri üretiminde ilk 5 içerisinde olan ilimizi merkez yapmak, marka yapmak en büyük hedefimiz.

Nitelikli ve katma değeri yüksek yem ihtiyacını üreticimiz kendi karşıladığı zaman hem süt hem de et üretiminde daha karlı bir kazanç elde etmiş oluyor. Bugün üreticimize de destek sağlamak amacıyla üretim odaklı bir bütçe ile 215 ton yemi üreticimizle buluşturuyoruz. Valimize, Tarım İl Müdürümüze ve İl Özel İdaremize projeye sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ konuşmasında; ” devletimiz üretenin daima yanında oldu bundan sonra da olmaya devam edecek. Yaz boyunca İlçelerimizi ve köylerimizi ziyaret ettik. Gördüklerimiz Sivas tarımına olan inancımızı güçlendirdi ve umutlarımız artırdı.

Bugün bizim arada gelmemizde katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum tohumların bereketli törenimizin hayırlı olmasını diliyorum.

Sivas Valimiz Salih AYHAN ise konuşmasında; “İlimizdeki hayvan sayısının artırılmasının yanında çayır ve mera alanlarımızı da zenginleştirerek hayvancılığımızı çok yönlü olarak destekliyoruz. Özellikle ‘Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi’ kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteklerinin yanında İl Özel İdaresi olarak biz de gereken desteği her zaman vermeye gayret gösteriyoruz.

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığımızın 4,4 milyon TL’lik desteğini ek olarak 1,8 Milyon TL Özel İdare Desteği ile 2.000 ton tohumu merkez ve 16 İlçemizde 5.000 üreticimize dağıttık.

Tarım ve hayvancılık bizim için stratejik bir çalışma alanı. Projelerimizle her zaman çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha güçlü bir Sivas daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Üreten çiftçi Gelişen Sivas vizyonumuzla birçok proje geliştirerek çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından üreticilere; Macarfiğ, tritikale ve yem bezelyesi tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

.