Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2021 23:08   Güncelleme : 27-12-2021 23:08

CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET…

CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET...

CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET…

Hava sıcaklıklarının eksi dereceleri gördüğü zorlu kış günlerinde, Belediyemizin Seyfebeli mevkiinde yer alan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sevimli dostlarımız için yoğun mesai harcanıyor.

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Sivas İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu, rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek tesisteki işleyişi yerinde inceledi.

Başkanımız Bilgin; “Hem insanımıza hem de doğayı birlikte paylaştığımız can dostlarımıza hizmet ediyoruz. Çünkü merhamet etmeyen merhamet bulamaz. Bakıma muhtaç her hayvana şehrimizle birlikte bakıyoruz ve bakmaya da devam edeceğiz. Dün Türkiye’nin en soğuk ili Sivas’tı ve böylesi soğuk bir havada ayazın çok sert olduğu havada gıdanın ulaşımının zor olduğu yerlerde beslenmeye de sivil toplum örgütlerimizle Paşabahçe, Kardeşler Kent Ormanı gibi hayvan popülasyonun yoğun olduğu bölgelerde besleme devam ediyor. Bu barınakta 4 mevsim esasına göre hizmet veriliyor. Yazın çok problem olmuyor. Şu anda kış mevsimindeyiz. Ayazın çok sert geçtiği bir alandayız.

İsteriz ki sokak hayvanı diye bir gerçek olmasın ve hepsinin evi olsun. Fakat ne yazık ki Türkiye şartlarında bu çok doğru bir şey değil. Daha doğrusu ne yazık ki olabilirliği olan bir şey değil. Sokaklarda hayvanlarımız var. Bunların tabi ki saldırgan olmaları ve sürüler halinde dolaşmaları ve insanları rahatsız etmesi en çok bizi üzer. Hayvan hakları savunucusu olarak amacımız hayvanlar sürüler halinde dolaşsın ya da insanları rahatsız etsin değil, orta yolu bulalım istiyoruz. Orta yolu bulmak da bu hayvanları kısırlaştırmak, aşılarını yaptırmak ve bir şekilde sosyalliklerini sağlarsak o zaman hayvanlar problem çıkarmadan topluma karışır. Sivas bu konuda oldukça duyarlı ve sokaklarda kısırlaşmamış hayvan bırakmamak gibi bir hedefimiz var. Ne yazık ki köyden ve kentten çok sayıda hayvan bırakılıyor. Aynı şekilde evcil olarak alınan hayvanlar da sokaklara atılıyor. Bundan dolayı bu popülasyonu kontrol altına alması çok zor. Fakat Sivas Belediyesi ve gönüllü kuruluşlar olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Hava sıcaklıklarının eksi dereceleri gördüğü zorlu kış günlerinde, Belediyemizin Seyfebeli mevkiinde yer alan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sevimli dostlarımız için yoğun mesai harcanıyor.22 dönüm arazi üzerine kurulan ve Türkiye’nin en modern bakım merkezlerinden olan tesiste 1095 sokak hayvanının barınma, beslenme ve tedavileri yapılıyor.

Barınakta bulunan özel kulübelerde köpekler ısıtmalı sistem sayesinde soğuktan en az şekilde etkileniyor.
Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Sivas İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu, rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek tesisteki işleyişi yerinde inceledi.“Yaratılanı Yaratan’dan ötürü severiz anlayışıyla sadece insanlara değil, doğayı paylaştığımız tüm canlılara hizmet etmekle mükellefiz.” diyen Başkanımız Hilmi Bilgin; “Belediyemiz olarak şehrimizi, ülkenin ve dünyanın bir gerçeği alan sokak hayvanları sorunuyla yüz yüze bırakmamak adına herkesin menfaatini ve yaşam haklarını koruyarak güzel bir çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımızı şeffaf yürütüyoruz. Tüm sivil toplum örgütlerimiz ve gönüllerimize açık, üniversiteden destek alarak bilimsel olarak yapacağımız her çalışmayı kamuoyu paylaşarak yürütüyoruz. Bu içerisinde bulunduğumuz alanı Sivas’a kazandıranlara da teşekkür ediyoruz. İç Anadolu’nun en güzel hayvan barınaklarından birisindeyiz. Bunu daha da güzelleştirmek, teknik, fiziki ve personel olarak ihtiyaçlarını tamamlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Başkanımız Bilgin; “Hem insanımıza hem de doğayı birlikte paylaştığımız can dostlarımıza hizmet ediyoruz.Bakıma muhtaç her hayvana şehrimizle birlikte bakıyoruz ve bakmaya da devam edeceğiz. Dün Türkiye’nin en soğuk ili Sivas’tı ve böylesi soğuk bir havada ayazın çok sert olduğu havada gıdanın ulaşımının zor olduğu yerlerde beslenmeye de sivil toplum örgütlerimizle Paşabahçe, Kardeşler Kent Ormanı gibi hayvan popülasyonun yoğun olduğu bölgelerde besleme devam ediyor. Bu barınakta 4 mevsim esasına göre hizmet veriliyor. Yazın çok problem olmuyor. Şu anda kış mevsimindeyiz. Ayazın çok sert geçtiği bir alandayız. Barınağımız da hayvan konforuna göre dizayn edilmiş durumda” ifadelerini kullandı.Başkanımız Hilmi Bilgin, kırsaldaki sokak hayvanlarının çetin geçen kış şartlarından etkilenmemesi için besleme noktaları oluşturduklarını sözlerine ekledi.
Barınaktaki hayvan popülasyonuna değinen HAYTAP Sivas İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu, “Toplum gerçekten zor bir süreçten geçiyor. İsteriz ki sokak hayvanı diye bir gerçek olmasın ve hepsinin evi olsun. Fakat ne yazık ki Türkiye şartlarında bu çok doğru bir şey değil. Daha doğrusu ne yazık ki olabilirliği olan bir şey değil.Bunların tabi ki saldırgan olmaları ve sürüler halinde dolaşmaları ve insanları rahatsız etmesi en çok bizi üzer. Hayvan hakları savunucusu olarak amacımız hayvanlar sürüler halinde dolaşsın ya da insanları rahatsız etsin değil, orta yolu bulalım istiyoruz. Orta yolu bulmak da bu hayvanları kısırlaştırmak, aşılarını yaptırmak ve bir şekilde sosyalliklerini sağlarsak o zaman hayvanlar problem çıkarmadan topluma karışır. Sivas bu konuda oldukça duyarlı ve sokaklarda kısırlaşmamış hayvan bırakmamak gibi bir hedefimiz var. Ne yazık ki köyden ve kentten çok sayıda hayvan bırakılıyor. Aynı şekilde evcil olarak alınan hayvanlar da sokaklara atılıyor. Bundan dolayı bu popülasyonu kontrol altına alması çok zor. Fakat Sivas Belediyesi ve gönüllü kuruluşlar olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu..