Gündem
Giriş Tarihi : 14-09-2021 18:33   Güncelleme : 14-09-2021 18:33

BAŞKANIMIZ BİLGİN YILIN KALFASINA CÜBBESİNİ GİYDİRDİ…

13-19 Eylül Ahilik Haftası nedeniyle Ahilik Kutlama Komitesi Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin‘i ziyaret etti

BAŞKANIMIZ BİLGİN YILIN KALFASINA CÜBBESİNİ GİYDİRDİ…

13-19 Eylül Ahilik Haftası nedeniyle Ahilik Kutlama Komitesi Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin‘i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Bu yıl 34. Ahilik Kültür Haftası kutlama yılını geride bırakıyoruz. Ahilik bildiğimiz gibi yiğitlik, dürüstlük, doğruluk temelinde inşa edilmiş ve yüzyıllardır var olan bir teşkilattır. 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan ahilik teşkilatımız Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Cumhuriyet döneminde tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla beraber loncalarda kapatılmış oldu fakat 1953 yılında yeniden esnaf teşkilatı bir araya gelerek birlik oluşturdu. O günkü loncalarımız bugün meslek odalarımız üst kuruluş olarak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz daha üst kuruluş TESK yani Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonumuzla esnaflarımıza hizmet vermekteyiz. Biz de bugün 34. Ahilik Kültür Haftamızı komite üyelerimiz ve arkadaşlarımız ile birlikte bugün kutladık.” dedi.

34. Ahilik Haftası nedeniyle tüm esnaf teşkilatın haftasını kutlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “34.

Ben öncelikle Ahilik haftamızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ahi Evran zamanında 13. yüzyılda kurulan o günden bugüne kadar da şehirlerin yaşam merkezlerinin temelini oluşturan esnaf teşkilatımızın uyacakları kuralları sivil bir yapıda belirleyen ahilik teşkilatı bugüne kadar farklı isimlerle de olsa devam etmiştir.” dedi.

“Şuna inanıyoruz ki; bir şehrin temelini esnaflar oluşturur. Esnafının güçlü olduğu, esnafıyla toplumun kaynaşmasını sağlayan şehirler huzurlu oluyor.” diyen Başkanımız Bilgin, “Biz de bu noktada esnaf teşkilatlarımızla birlikte esnafımızın bu şehre değer katacak bu şehri ileriye götürecek diğer yandan esnafın da kendisini huzurlu ve mutlu hissedebileceği bir şehir oluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son iki yılda mücadele ettiğimiz COVID-19 salgını da gösteriyor ki bu noktada özellikle küçük esnafın güçlü olması küçük esnafın sahada desteklenmesi oldukça önemli bu vesileyle tüm esnafımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyorum. Esnaf odalarımıza, esnaf teşkilatımızın şahsında tüm esnafımıza hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum.

Çünkü biz inanıyoruz ki şehrin orta direği feraset sahibi esnafı ne kadar güçlü olursa ne kadar huzurlu olursa şehir o kadar güçlü ve huzurlu olur. Ben tekrar tüm teşkilatımızın Ahilik Haftası’nı tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

13-19 Eylül Ahilik Haftası nedeniyle Ahilik Kutlama Komitesi Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin‘i ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Başkanımız Hilmi Bilgin, yılın kalfası seçilen Muhammet Soyuyüce’ye, SESOB Başkanı Beşir Köksal ise yılın çırağı Mehmet Yazgan’a cübbelerini giydirdi.Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarete Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Yüksel Aksoy, Ticaret İl Müdürü Selim Baş katıldı.
Ziyarette konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Bu yıl 34. Ahilik Kültür Haftası kutlama yılını geride bırakıyoruz. Ahilik bildiğimiz gibi yiğitlik, dürüstlük, doğruluk temelinde inşa edilmiş ve yüzyıllardır var olan bir teşkilattır.

yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan ahilik teşkilatımız Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Cumhuriyet döneminde tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla beraber loncalarda kapatılmış oldu fakat 1953 yılında yeniden esnaf teşkilatı bir araya gelerek birlik oluşturdu. O günkü loncalarımız bugün meslek odalarımız üst kuruluş olarak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz daha üst kuruluş TESK yani Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonumuzla esnaflarımıza hizmet vermekteyiz. Biz de bugün 34. Ahilik Kültür Haftamızı komite üyelerimiz ve arkadaşlarımız ile birlikte bugün kutladık.” dedi. “Tabi geçtiğimiz yıllarda daha güzel programlar düzenliyorduk ancak Pandemi nedeniyle biraz programlarımızda kısıtlama yaptık.” Diyen Köksal, “Güne çelenk sunma töreniyle başladık daha sonra ise Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’i ziyarete geldik. Burada yılın kafası ve çırağına ödüllerini Başkanımızla birlikte takdim edeceğiz, cübbelerini giydireceğiz. Bu kapsamda şunu da söylemek istiyorum ki; Belediye Başkanımız her dönemde esnaf ve sanatkârın yanında yer almıştır. Özellikle Pandemi döneminde vermiş olduğu desteklerden dolayı esnafımız adına kendisine teşekkür ediyoruz.Ahilik Haftası nedeniyle tüm esnaf teşkilatın haftasını kutlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “34. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında esnaf teşkilatımızın değerli temsilcilerini bugün Belediyemizde misafir ediyoruz. Ben öncelikle Ahilik haftamızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ahi Evran zamanında 13. yüzyılda kurulan o günden bugüne kadar da şehirlerin yaşam merkezlerinin temelini oluşturan esnaf teşkilatımızın uyacakları kuralları sivil bir yapıda belirleyen ahilik teşkilatı bugüne kadar farklı isimlerle de olsa devam etmiştir.” dedi.

“Şuna inanıyoruz ki; bir şehrin temelini esnaflar oluşturur. Esnafının güçlü olduğu, esnafıyla toplumun kaynaşmasını sağlayan şehirler huzurlu oluyor.” diyen Başkanımız Bilgin, “Biz de bu noktada esnaf teşkilatlarımızla birlikte esnafımızın bu şehre değer katacak bu şehri ileriye götürecek diğer yandan esnafın da kendisini huzurlu ve mutlu hissedebileceği bir şehir oluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son iki yılda mücadele ettiğimiz COVID-19 salgını da gösteriyor ki bu noktada özellikle küçük esnafın güçlü olması küçük esnafın sahada desteklenmesi oldukça önemli bu vesileyle tüm esnafımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyorum.

İnşallah bundan sonra da bu zor günleri geride bıraktığımız şu günlerde dün olduğu gibi bugün de, yarın da hep birlikte esnafımızın yanında olmaya esnaf teşkilatlarımızda birlikte esnaflarımıza maddi ve manevi destek olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz inanıyoruz ki şehrin orta direği feraset sahibi esnafı ne kadar güçlü olursa ne kadar huzurlu olursa şehir o kadar güçlü ve huzurlu olur. Ben tekrar tüm teşkilatımızın Ahilik Haftası’nı tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından Başkanımız Bilgin yılın kalfası seçilen Mobilyacı Muhammet Soyuyüce’yi, SESOB Başkanı Beşir Köksal ise yılın çırağı seçilen Kaportacı Mehmet Yazgan’ı tebrik ederek cübbelerini giydirdi..