Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-08-2021 10:54   Güncelleme : 26-08-2021 10:54

7. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Ziyaretçileriyle Buluştu

Yeni 4 Eylül Stadyumu yanında kurulan fuar alanında 7

7. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Ziyaretçileriyle Buluştu

Yeni 4 Eylül Stadyumu yanında kurulan fuar alanında 7. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

7. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı; Sivas Valisi V. Yeliz YILDIZHAN, Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Tarım Reformu Genel Müdür V. Kerim ÜSTÜN, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı İhsan ASLAN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, il protokolü ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Fuar açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; “Tarım; beslenme, istihdam ve kalkınma için önemli ve stratejik bir sektördür. Bunlar gelecekte daha önem kazanacak ve bütün insanlar tarafından rağbet görecektir. Çünkü istisnasız bütün insanlık tarım sektörünün yani gıdanın tüketicisidir. İnsanoğlu var olduğu sürece, tarım stratejik önemini hiçbir zaman yitirmeyecektir.

Milli ekonomimizin temelini tarım oluşturur. Sivas ekonomisine yön veren öncelikli sektörler tarım ve sanayi sektörüdür. Kırsal alanda yaşayan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 66,5’i tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Bu yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin üretici ile buluşturulmasında bizlere sorumluluklar düşmektedir.

İlimizin geçim kaynaklarından birini oluşturan tarım ve hayvancılık konusunda fuar organizasyonunun yapılması son derece anlamlı ve önemlidir. Bu fuarımızda da çiftçilerimiz ve tarımsal alanda faaliyet gösteren sanayicilerimiz yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından görme imkânı bulacaklardır.

İlimizin kalkınması tarım ve sanayinin ortaklaşa geliştirilmesi ile sağlanacaktır. İl müdürlüğü olarak bu konuda bizlere düşen her göreve hazırız. Fuara katılan tüm firmalarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başta çiftçilerimize, sanayicilerimize olmak üzere Sivas’ımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Tarım Reformu Genel Müdür V. Kerim ÜSTÜN konuşmasında; ” Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal üretimin ve üreticimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. 2021 yılı bütçemizin yaklaşık %73’ünü tarımsal destek olarak üretim yapan siz değerli çiftçilerimize veriyoruz, bu oranı artırma gayretimiz sürekli devam ediyor.

Tarımsal üretimi karlı kılabilmek için yatırım ortamının iyileştirilmesi oldukça önemli, üretimin sürdürülmesi ve karlılığın artırılması için tarımsal desteklemelerle üreticimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

Bugün göreceğiniz bu iki prototipin seri üretimiyle birlikte Türk tarımına katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN konuşmasında; “Sivas tarım arazisi olarak Türkiye’nin büyüklük bakımından sayılı illerinden bir tanesidir. Her alandan olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de İlimiz en büyük yatırımları aldı. Merkez dahil 17 ilçemize baktığımızda sulanabilir arazi miktarını artırarak ve gerekli yatırımları yaparak katma değeri yüksek ürünler üreten Sivas farklı bir noktaya geldi. Önceden sadece buğday ve arpa üreten bir Sivas’tan bugün farklı alanlarda Türkiye’^nin ilk onunda sayabileceğimiz farklı ürünler üreten bir Sivas oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ konuşmasında; “Sivas tarım alanında çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Oldukça yol kat ettik ama gidecek daha çok yolumuz var ve fuarlar önümüz açmada vesile olacak. Sivas’ın hem turizm hem tarih hem de tarım alanındaki gelişmelerini hep birlikte destekleyeceğiz.

Bu sene Sivas’ta kuraklıkla ilgili ciddi bir sıkıntı var.

Türkiye pandemi döneminde kendi kendine yeten bir Ülke olmuştur. Üreten tüm çiftçilerimize ve onlara yardımcı olan Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Fuarımızın Sivas’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Sivas Valisi V. Yeliz YILDIZHAN konuşmasında; “Küresel ölçekte tarım, hayvancılık ve gıda sektörünün giderek öneminin arttığı dönemde yaşadığımız salgın tarım ve tarıma dayalı sektörlerin gelecekte en önemli değerlerimiz olacağını göstermiştir. Sivas tüm kurumları ve sivil toplum örgütleri ile hedef birlikteliğini sağlamış ve ortak akıl ile yürütülen bir ilimizdir. Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ve Belediyemiz ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeler ile devamlı bir suretle üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Fuarımızın sektörde faaliyet gösteren tüm imalatçılarımıza, sektörde bulunan kurumlarımıza, çiftçilerimize ve tüm paydaşlara bu organizasyonun fayda sağlayacağını düşünüyor hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri; fuarda sergilenen elektrikli traktörleri inceleyerek fuarda bulunan standları ziyaret ettiler.

7.