Gündem
Giriş Tarihi : 06-09-2021 18:39   Güncelleme : 06-09-2021 18:39

4 EYLÜL SİVAS KONGRESİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

Manda ve himayenin kabul edilmediği Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 102

4 EYLÜL SİVAS KONGRESİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

Manda ve himayenin kabul edilmediği Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. yıl dönümü, Sivas’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da Sivas Kongresi’nin 102. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a teşrif etti. Başkan Şentop’u, Nuri Demirağ Havalimanında Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve il protokolü karşıladı.

Ardından TBMM Başkanı Şentop, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve Semiha Ekinci, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve il protokolü Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Sivas Kongresi temsili olarak canlandırılması izledi.

Programda; Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Sivas; geçmişten bu yana bağımsızlığını, vatanseverliğini, iman ve inancını yitirmeyen yiğit insanların şehridir. Hititler zamanından itibaren daima devrinin en önde gelen merkezleri arasında yer alan Sivas; Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, Osmanlı’nın en önemli ve güvenli sancaklarından biri olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise temellerinin atılmasına vesile olmuştur.

Alınan bu kararla birlikte şehrimiz; 4 Eylül 1919 tarihinden itibaren 108 gün boyunca Milli Mücadele’nin başkentliğini yürütmüştür. Sivas, o tarihin şartlarında sadece jeopolitik konumundan dolayı değil, Sivaslıların sağlam duruşuyla da ‘en emin şehir’ olarak tercih edilmiştir. Sivas’ın, ‘Vilayet-i Anadolu’ olarak anılmasına sebep olan özelliği, milletimizin bekasını tehdit altında gördüğü zaman harekete geçmesidir. Bu sebepledir ki, 1915 yılında Sivas Lisesi mezun verememiştir. Zira tüm yiğitler Çanakkale’de şahadet şerbetini içmiştir. Kongre sürecinde ise Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetinin 18 Aralık 1919’da Ankara’ya hareket ettiği güne kadar tam 108 gün boyunca ülkemiz Sivas’tan idare edilmiştir.Sivas, Türkiye’nin başkenti ve milli iradenin tecelligâhı olmuştur.Sivas’ta toplanan heyetin çalışmalarıyla başlayan bu süreç sonunda, hem yurdumuz işgalden kurtulmuş, hem de yeni bir devlet kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal de hatıralarında “Cumhuriyet’in temellerini burada attık.” demiştir ifadesini kullandı.

Başkanımız Bilgin, “4 Eylül; Sivas halkının kadını ve erkeği ile Anadolu’nun kurtuluşunda gösterdiği destansı mücadelenin adıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Sivas Kongresi’nden yükselen; “Manda ve himaye asla kabul edilemez, milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz.” kararını tekrarlıyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 4 Eylül Sivas Kongremizin 102. yıl dönümü kutlu olsun.” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise kongrenin 102. yılını kutlayarak “Esasen tarih, bugünü tanzim etmenin, yarını ise inşa etmenin kaynağıdır. 102’nci yıldönümünü idrâk ettiğimiz Sivas Kongresi’ne de bu göz ve bu mana arayışı ile bakmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple, bizi bugün bir araya getiren, sadece, zafere ulaşmış bir mücadelenin dönüm noktalarından birini anmak değildir. Biz, yüz iki yıl sonra, bugün, aynı zamanda, milletimizin hangi sâiklerle mücadeleye giriştiğini, neleri tercih edip nelerden vazgeçerek ve neleri reddederek başarıya ulaştığını bir kez daha hatırlamak için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından; Halter Dünya Kupası Şampiyonu Paralimpik Sporcu Abdullah Kayapınar’a, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonu Dursun Gözel’e, Vücut Geliştirme Avrupa Şampiyonu İbrahim Aydın’a TBMM Başkanımız Şentop ve Milletvekilimiz Yılmaz ödül takdim etti.

Sivas Kongresi’nin 102.

Program; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gökyüzündeki gücü muharip uçaklarımızın geçiş gösterisi ile son buldu. Şehir merkezindeki gösteriyi Sivaslılar ilgiyle izledi.

Manda ve himayenin kabul edilmediği Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. yıl dönümü, Sivas’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Kutlamalar kapsamında Atatürk ve Kongre Müzesi’nde “Kongre Belgeleri Arşivi” sergisi açıldı. Sergide, kongreye katılan delegelerin konuşmalarının yer aldığı 29 tutanak 6 belge yer aldı.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’a gelişinin temsili olarak canlandırılmasıyla devam eden programda vatandaşlar, güzergâh boyunca Atatürk’e sevgi gösterisinde bulundu. Temsili olarak Mustafa Kemal Paşa’yı karşılayan Vali Ayhan, heyete Kongre Müzesi önüne kadar eşlik etti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da Sivas Kongresi’nin 102. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a teşrif etti. Başkan Şentop’u, Nuri Demirağ Havalimanında Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve il protokolü karşıladı.Program TBMM Başkanı Prof.

Mustafa Şentop, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Ayhan Ocak, Atatürk anıtına çelenk sunumuyla devam etti.
Ardından TBMM Başkanı Şentop, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve Semiha Ekinci, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve il protokolü Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Sivas Kongresi temsili olarak canlandırılması izledi. Sivas Kongresi’nin temsili olarak canlandırılmasının ardından tören programına geçildi.
Programda; Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Sivas; geçmişten bu yana bağımsızlığını, vatanseverliğini, iman ve inancını yitirmeyen yiğit insanların şehridir. Hititler zamanından itibaren daima devrinin en önde gelen merkezleri arasında yer alan Sivas; Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, Osmanlı’nın en önemli ve güvenli sancaklarından biri olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise temellerinin atılmasına vesile olmuştur.Alınan bu kararla birlikte şehrimiz; 4 Eylül 1919 tarihinden itibaren 108 gün boyunca Milli Mücadele’nin başkentliğini yürütmüştür. Sivas, o tarihin şartlarında sadece jeopolitik konumundan dolayı değil, Sivaslıların sağlam duruşuyla da ‘en emin şehir’ olarak tercih edilmiştir. Sivas’ın, ‘Vilayet-i Anadolu’ olarak anılmasına sebep olan özelliği, milletimizin bekasını tehdit altında gördüğü zaman harekete geçmesidir. Bu sebepledir ki, 1915 yılında Sivas Lisesi mezun verememiştir. Zira tüm yiğitler Çanakkale’de şahadet şerbetini içmiştir. Kongre sürecinde ise Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetinin 18 Aralık 1919’da Ankara’ya hareket ettiği güne kadar tam 108 gün boyunca ülkemiz Sivas’tan idare edilmiştir.Sivas, Türkiye’nin başkenti ve milli iradenin tecelligâhı olmuştur.Sivas’ta toplanan heyetin çalışmalarıyla başlayan bu süreç sonunda, hem yurdumuz işgalden kurtulmuş, hem de yeni bir devlet kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal de hatıralarında “Cumhuriyet’in temellerini burada attık.” demiştir ifadesini kullandı. 
Başkanımız Bilgin, “4 Eylül; Sivas halkının kadını ve erkeği ile Anadolu’nun kurtuluşunda gösterdiği destansı mücadelenin adıdır.Bu duygu ve düşüncelerle Sivas Kongresi’nden yükselen; “Manda ve himaye asla kabul edilemez, milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz.” kararını tekrarlıyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 4 Eylül Sivas Kongremizin 102. yıl dönümü kutlu olsun.” dedi. Sivas Kongresi’nin ülkemizin ve milletimizin kaderini tayin eden önemli olaylardan biri olduğunu anımsatan Vali Salih Ayhan, “102 yıl evvel bugün; direnişin ve dirilişin şehri Sivas’ımızda bu milletin istiklâli ve istikbâli için bir haykırış yükselmiştir. Bu haykırış; Mustafa Kemal Atatürk’ün “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi.” sözüyle vücut bulmuş, milletimizin geleceği şehrimizde alınan kararlar ile kurtarılmıştır” dedi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise kongrenin 102. yılını kutlayarak “Esasen tarih, bugünü tanzim etmenin, yarını ise inşa etmenin kaynağıdır. 102’nci yıldönümünü idrâk ettiğimiz Sivas Kongresi’ne de bu göz ve bu mana arayışı ile bakmak mecburiyetindeyiz.Biz, yüz iki yıl sonra, bugün, aynı zamanda, milletimizin hangi sâiklerle mücadeleye giriştiğini, neleri tercih edip nelerden vazgeçerek ve neleri reddederek başarıya ulaştığını bir kez daha hatırlamak için toplanmış bulunuyoruz” dedi.102 yıl evvel Sivas’ta toplanan kongrede temel meselelerden birisinin, Amerikan manda ve himayesinin reddi olduğunu hatırlatan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Sivas Kongresi’nde bir hatip kürsüye çıkarak, ‘Müstakil yaşamaya malî durumumuz müsait değildir, zira çok borcumuz vardır’ diyebilmiştir. Fakat Kongre heyetinin kahir ekseriyeti, milletimizin asaletine yakışan bir şekilde, tereddütsüz olarak, bedeli ne olursa olsun tam bağımsızlık uğruna mücadele etmenin zaruretini benimsemiş ve dünyaya ilan etmiştir. Kazanan, tam bağımsızlığı tercih edenler olmuştur. Sivas Kongresi’nden çıkan en büyük ve ilelebet unutulmaması gereken derslerden birisi budur. Bugünün Türkiye’si, yüz yıl önce istiklal için mandacılığa hayır diyen asil anlayışı, istikbal için zihinlerinden ve kalplerinden çıkartmaya muvaffak olmuş vatan evlatlarının ellerindedir ve onların omuzlarında yükselecektir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından; Halter Dünya Kupası Şampiyonu Paralimpik Sporcu Abdullah Kayapınar’a, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonu Dursun Gözel’e, Vücut Geliştirme Avrupa Şampiyonu İbrahim Aydın’a TBMM Başkanımız Şentop ve Milletvekilimiz Yılmaz ödül takdim etti.

Sivas Kongresi’nin 102.

Program; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gökyüzündeki gücü muharip uçaklarımızın geçiş gösterisi ile son buldu. Şehir merkezindeki gösteriyi Sivaslılar ilgiyle izledi..