Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-12-2021 11:05   Güncelleme : 31-12-2021 11:05

2021 Yılı Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni Düzenlendi

2021 Yılı Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni Düzenlendi

2021 Yılı Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni Düzenlendi

​2021 Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürü Seyit YILDIZ ve İl Protokolü ve Çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen törende; Hububat Üretimi, Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Patates Üretimi, Şeker Pancarı Üretimi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Arı Yetiştiriciliği ve Meyve Üretimi olmak üzere toplam 8 kategoride ve ”Tarımsal Yenilik, Tarımsal İhracat, Organik Üretim” olmak üzere 3 alanda toplamda 27 üreticimize ödül verildi.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği kategorisinde ödül alan ve törenin açılış konuşmasını yapan Seçkin ÇELİK; “Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni’n de olmaktan ve bu ailenin içinde olmaktan gurur duyuyorum. Çiftçilik çok önemli bir meslek, son yıllarda kuraklık olmasına rağmen devletimizin, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün ve Sayın Valimizin destekleri ile bu geniş coğrafyada üretmeye devam ediyoruz.

Tarımsal potansiyelimizi daha da artırma, Ürün çeşitliliği, verim ve kaliteyi yükseltme en önemlisi de markalaşma adına tüm paydaşlarımız ile hep birlikte çalışıyoruz.

2021 yılında Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 300 milyon TL destekleme ödemesi yapıldı. Ayrıca bu yıl ilimizde kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize toplamda 102 milyon liralık hasar ödemesi de hesaplara yatmaya başlamıştır. Tarım ve hayvancılık alanında; üretime, istihdama ve kalkınmaya katkı sağlayan tüm üreticilerimizi kutluyorum. Hep birlikte üreteceğiz, ürettikçe büyüyeceğiz ve büyüdükçe gelişeceğiz.

Bir yılın ardından üreticilerimizi teşvik etmek, taltif etmek, ödüllendirmek amacıyla 2019 yılında başlattığımız tarıma değer katanlar ödül töreni bu yıl 3. sü’nü düzenliyoruz. Tabi ki Marifet iltifata tabidir.8 kategoride değerlendirme yapıldı Hububat üretimi, Şekerpancarı üretimi Patates üretimi Meyvecilik, Büyükbaş hayvan üretimi Küçükbaş hayvan üretimi Su ürünleri üretimi Arıcılık Ayrıca ilimiz tarımına değer katan üç adet işletmemize de özel ödül vereceğiz. Üreten çiftçi, gelişen Sivas sloganıyla yeni hedefler ve yeni projeler ile çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edeceğiz.

Valimize, Belediye başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ Konuşmasında;

İl Genelindeki Projelerin tarım ve Hayvancılığa olan getirisine vurgu yaparak Sivas’ın ekonomisine katkı sağlayan tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN Konuşmasında; ; Zor bir yılı tamamlamak üzereyiz. İnsanlığın sınav verdiği bu süreci hep birlikte en iyi şekilde atlatacağız. Kurallara uyarsak en kısa zamanda iyi bir noktaya geleceğiz. Hayat devam ediyor üretim ve tedarik zinciri de hız kesmeden devam ediyor. Tarım ve hayvancılık alanında da aynı şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte ve yıl içerisinde yaptığı çalışmalardan dolayı İl Müdürümüz Seyit YILDIZ’a teşekkür ediyorum. Yetkimiz ve mevzuatın çerçevesinde üretim ve istihdam alanında her türlü desteği vermeye hazırız. SİVTAŞ’a verdiğimiz destekte tarım ve hayvancılığa verdiğimiz önemi gösteriyor. Çiftçimizin ürettiği ürünleri markalaştırarak iyi bir şekilde pazarlamaya gayret göstereceğiz.

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ Konuşmasında; Sivas tarımına gereken yatırımlar ve teşvikler veriliyor bundan sonrada inşallah Sayın Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında gerekli hizmetler verilecektir. Bugün yerli otomobilimizin de lansmanı yapılacak. Dışarıdan bir şeyler alan Türkiye’den üreten ve dışarıya ihraç yapan bir Türkiye haline geldik. İnşallah tarımda kendi kendine yeten bir ülke olarak ve ihracatımızın da önemli bir kalemini tarım oluşturuyor. Bu noktada Sivas’ın hak ettiği yeri alması adına Sayın Valimiz, kurum müdürlerimiz ve bizler milletvekili olarak her zaman çiftçimizin üreten insanlarımızın emrinde olacağız. Ödül alacak çiftçilerimizi şimdiden tebrik ediyor hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN ise konuşmasında; özellikle salgın döneminde bir ülkenin kendi kendine yetebilmesinin ne derecede önemli olduğunu gördüklerini belirterek, “Geniş coğrafyası ve birçok özellikleri ile Sivas’ın tarım ve hayvancılık konusunda müstesna bir yeri ve önemi var” dedi.

Kırsaldan kente göç etmenin engellenmesi için kırsalda yaşayan çiftçilerimize gerekli eğitim ve ekipmanı sağlayarak cazip hale getirmek ve tersine göçü sağlamaya çalışacağız. Yıl içerisinde bir çok hasat programı gerçekleştirdik. İlimizde; patates, şeker pancarı, mısır, mor patates gibi katma değeri yüksek ürünler üretiliyor. Köyümde Yaşamak için bir sürü nedenim var projesine başvuruların artarak devam etmesini bekliyoruz.

 Törenimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ödül alan almayan bütün çiftçilerimiz önemlidir. Sivas’ı tarım ve hayvancılıkta daha iyi yerlere getireceğiz. Törende emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 Protokol konuşmalarının ardından Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından bölgemize ait türküler seslendirildi. Çiftçilere teşekkür belgeleri ve plaketlerin takdimi ile program sona erdi.

 

 

 

 

.