Gündem
Giriş Tarihi : 21-02-2022 16:17   Güncelleme : 21-02-2022 16:17

111. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ÂŞIK RUHSATÎ’Yİ ANMA GECESİ DÜZENLENDİ…

111. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ÂŞIK RUHSATÎ’Yİ ANMA GECESİ DÜZENLENDİ…

111. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ÂŞIK RUHSATÎ’Yİ ANMA GECESİ DÜZENLENDİ…

Âşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Sivaslı Âşık Ruhsatî’nin 111. ölüm yıl dönümü sebebiyle Belediyemiz tarafından anma programı düzenlendi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen edilen programa; Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Vali Salih Ayhan, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Âşık Ruhsatî Derneği Başkanı Kadir Topuz, “Âşık Ruhsatî’nin eserleri artık daha fazla kitlelere ulaşıyor. Düzenlenen bu tip programların sayesinde fikirleri, düşünceleri ve yaşantıları gelecek kuşaklara bir örnek olarak aktarılacak” dedi.

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ise; “Sivas’a değer katanlara borcumuzu ödemek adına onların ulusal ve uluslararası manada tanıtımlarını sağlamak için bu tip organizasyonları geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Sivas Belediyesi olarak Ali Kızıltuğu Anma Gecesi, Zaralı Halil Söyler’i anma gecesi bugün Âşık Ruhsatî anma gecesi, inşallah Mart ayında da Âşık Veysel’i anma gecesi düzenleyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Şemseddin Sivasî’nin hayatını anlatan muhteşem bir organizasyon yaptık.

Sivas vefalı şehirdir… Vefasını da bu tip programlar ile göstermek bizim boynumuzun borcudur. İnşallah daha güzel programlarda bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Derdimiz, davamız ve mücadelemiz bu şehre değer veren, bu şehre değer katan şahsiyetleri yeni nesillere en güzel şekilde aktarmaktır.” ifadelerini kullandı.

Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta kültür-sanat alanında güzel çalışmalar icra ediliyor. Sivas geçmişine güzel yolculuklar yapıyor ve geçmişi ile çok güçlü bağlar kuruyor. Âşık Ruhsatî özel bir insan, onun gönül gözüyle sevdiğimiz zaman kendimiz olacağız inşallah. Sivas çok güzel bir coğrafyaya sahip her yerinde müthiş şahsiyetler var. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak bizim asli görevimiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Belediyemiz konservatuvar sanatçısı İbrahim Şahin Âşık Ruhsatî’nin eserlerini seslendirdi. Ardından sahne alan ünlü sanatçı Uğur Işılak okuduğu birbirinden güzel türkülerle Sivaslılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Âşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Sivaslı Âşık Ruhsatî’nin 111.

Düzenlenen bu tip programların sayesinde fikirleri, düşünceleri ve yaşantıları gelecek kuşaklara bir örnek olarak aktarılacak” dedi.
Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ise; “Sivas’a değer katanlara borcumuzu ödemek adına onların ulusal ve uluslararası manada tanıtımlarını sağlamak için bu tip organizasyonları geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Sivas Belediyesi olarak Ali Kızıltuğu Anma Gecesi, Zaralı Halil Söyler’i anma gecesi bugün Âşık Ruhsatî anma gecesi, inşallah Mart ayında da Âşık Veysel’i anma gecesi düzenleyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Şemseddin Sivasî’nin hayatını anlatan muhteşem bir organizasyon yaptık. Türk İslam kültürünün 3 şemsinden biri olan Şemseddin Sivasî’yi ulusal ve uluslararası manada tanınması adına ne gerekiyorsa yerine getireceğiz. Sivas vefalı şehirdir… Vefasını da bu tip programlar ile göstermek bizim boynumuzun borcudur. İnşallah daha güzel programlarda bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Derdimiz, davamız ve mücadelemiz bu şehre değer veren, bu şehre değer katan şahsiyetleri yeni nesillere en güzel şekilde aktarmaktır.” ifadelerini kullandı.
Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta kültür-sanat alanında güzel çalışmalar icra ediliyor.Âşık Ruhsatî özel bir insan, onun gönül gözüyle sevdiğimiz zaman kendimiz olacağız inşallah. Sivas çok güzel bir coğrafyaya sahip her yerinde müthiş şahsiyetler var. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak bizim asli görevimiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Belediyemiz konservatuvar sanatçısı İbrahim Şahin Âşık Ruhsatî’nin eserlerini seslendirdi. Ardından sahne alan ünlü sanatçı Uğur Işılak okuduğu birbirinden güzel türkülerle Sivaslılara unutulmaz bir akşam yaşattı..